Planowanie ciąży

[Głosów:0    Średnia:0/5]

W życiu wielu par przychodzi w końcu taki moment, że zaczynają myśleć o dziecku. Zastanawiają się czy są już na nie pod różnymi względami gotowi. Zwykle decydujące jest wyraźne uczucie, które świadczy o tym że po prostu bardzo chce się mieć dzieci.

Oczywiście dla dobra dziecka trzeba wziąć pod uwagę takie sprawy jak sytuację mieszkaniową, materialną oraz ewentualne zmiany, jakie mają nastąpić w najbliższym czasie. Z drugiej strony nie należy przesadzać z oczekiwaniem na „idealny moment” życiowy w którym można starać się o zajście w ciążę. Najprawdopodobniej on po prostu nie istnieje, albo jest to ten czas kiedy i on i ona chcą już mieć razem dziecko.

Część par decydując się na wspólne starania o córeczkę lub synka po prostu rezygnuje z antykoncepcji. Jednak wiele osób podejmuje wcześniej przygotowania polegające na zmianie trybu życia oraz wykonaniu różnych badań i szczepień. Rzeczywiście na pewno dobrze jest, zanim zajdzie się w ciążę, zadbać o swoje zdrowie. Warto zastanowić się nad zbilansowaną, zdrową dietą. Już w ciąży menu przyszłej mamy będzie wymagało z pewnością dodatkowych zmian, ale im wcześniej zadba się o odpowiednie odżywianie tym lepiej. W ciąży wszelkie zapasy substancji odżywczych będą bardzo przydatne. Oczywiście warto ograniczyć ilość spożywanej kawy, alkoholu, a jeśli kobieta pali papierosy najlepiej żeby jeszcze kilka miesięcy przed zajściem w ciążę uporała się z nałogiem. Poleca się też przyjmowanie kwasu foliowego.

Badania w ciąży będą niezbędne. Natomiast jeszcze przed staraniami o nią można sprawdzić kilka rzeczy. Dobrze jest wykonać badania ogólne – sprawdzić morfologię krwi i zbadać mocz. Podczas wizyty u ginekologa warto wykonać cytologię oraz badanie bakteriologiczne. Dodatkowo można sprawdzić poziom przeciwciał we krwi jeśli chodzi o toksoplazmozę i cytomegalię. Należy też ustalić grupę krwi i ewentualnie wykonać szczepienie przeciwko żółtaczce i różyczce. Po takim pakiecie badań każda kobieta, która myśli o dziecku powinna być spokojną o jego zdrowie. Wtedy można już na pewno rozpoczynać starania o dziecko i wypatrywać pierwszych objawów ciąży.

  Hemoroidy chorobą cywilizacyjną

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*